Завантаження...
Реєстрація
TwitterFacebookВКонтакте
Підпишіться на наші RSS новини.
UARU

Новини: Будьте простіше: чому підприємці не відчувають спрощення ведення бізнесу?

Після несподіваного прояву ніжних почуттів до бізнесу - реєстрації у ВР законопроекту про спрощену систему оподаткування - влада не зупиняється на досягнутому.
   
   
Хоча згаданий документ відразу ж зник десь у надрах парламенту (обіцяного його прийняття «вже найближчим часом» поки не спостерігається), на вищому рівні постало питання про термінову дерегуляції бізнесу. Власне, кампанія щодо спрощення умов ведення бізнесу стартувала ще рік тому, але потім поступово зійшла нанівець. Та й прийняті в рамках програми закони не могли компенсувати бізнесу посилення фіскального навантаження після вступу в силу Податкового кодексу. Крім того, в самому уряді неодноразово скаржилися на те, що виконання законів по дерегуляції саботується на місцях.
    
   
Лиха біда початок
   
   
Можливо, занепокоївшись невтішною статистикою реєстрації нових підприємств після того як заробив Податковий кодекс, в уряді вирішили спростити процедуру започаткування бізнесу. Приміром, були внесені зміни до деяких нормативно-правових актів (закон № 3263-VI, який набув чинності 07.06.2011). Цей документ значно спрощує відкриття бізнесу і мінімізує витрати на цю процедуру. Зокрема, скасовано вимогу щодо мінімального розміру статутного капіталу (КК) ТОВ. Також вилучається норма про внесення до статутного капіталу кожним з учасників до моменту держреєстрації товариства не менше 50% свого вкладу. Скасовуються норми про обов'язкове нотаріальне посвідчення справжності підписів засновників на статутних документах та нотаріальне завірення установчих договорів. Реєстратору можна подавати не тільки оригінали та нотаріально завірені копії, а й звичайні ксерокопії документів та ін
   
   
Втім, не все так однозначно. Раніше мінімальний КК і без того становив одну мінімальну зарплату. А тому навряд чи дана норма була серйозною перешкодою для відкриття бізнесу. Також слід пам'ятати, що КК визначає розмір майна товариства, який гарантує інтереси його кредиторів. Тобто ТОВ сама зацікавлена ​​по можливості збільшувати КК. Що стосується скасування нотаріальних гарантій підписів засновників та установчих договорів, то це трохи знижує витрати на реєстрацію юрособи, але відкриває можливості для махінацій. В цілому закон може поліпшити рейтинги ведення бізнесу в Україні, але фактично процедуру установи підприємництва особливо не спрощує і відкриває шляхи для зловживань, особливо при підписанні установчих документів.
   
   
Також законом № 3262-VI від 21.04.2011 надається можливість створення підприємства на підставі модельного статуту, він затверджується КМУ. Якщо засновники ТОВ згодні з положеннями такого статуту, вони не зобов'язані розробляти окремий статут і подавати його держреєстратору. Якщо ж вони хочуть якось по-особливому врегулювати відносини між собою, у них залишається право розробити індивідуальний статут. На жаль, часто статути підприємств не містять обов'язкових положень або зовсім суперечать встановленим нормам, тому можуть бути визнані недійсними в судовому порядку. Модельний статут допоможе попередити такі наслідки, а також може бути взірцем при підготовці індивідуального статуту щоб уникнути майбутніх конфліктів і судових суперечок.
   
   
Пригоди Електроніка
   
   
Крім того, 14 серпня вступить в силу закон про держреєстрацію юросіб і фізосіб-підприємців в електронному режимі (закон № 2609-VI). Він дозволяє подавати держреєстратору документи в електронній формі. У такому випадку реєстраційна картка та документи засвідчуються електронним цифровим підписом заявника. Але подання електронних документів можливе тільки для засвідчення факту створення суб'єкта підприємницької діяльності (СПД). «Подача документів для реєстрації змін до установчих документів здійснюється тільки на паперових носіях. Така процедура покликана заощадити час і покращити документообіг. Але на практиці ситуація може виглядати дещо інакше. Фізособам-підприємцям доведеться перед реєстрацією отримувати електронний цифровий підпис, що навряд чи спростить всю процедуру. А от з юрособами можуть виникнути складніші проблеми. Виникають питання: хто повинен висилати і завіряти документи, якщо засновників ТОВ декілька? Як реєстратор може перевірити повноваження особи, яка вислала документи на реєстрацію? Як він зможе перевірити справжність довіреності, якщо вона завіряється лише електронним цифровим підписом заявника?
   
   
Відзначимо, що влада пішла і на спрощення процедури закриття бізнесу. Відповідні норми містяться у прийнятому в цілому 18 травня законопроект № 8295 (знаходиться на підписі президента). Зокрема, пропонується обмежити терміни подання податковими органами і Пенсійним фондом довідки про відсутність у підприємства заборгованості, передбачений принцип мовчазної згоди: якщо протягом десяти днів із закінчення встановленого строку така довідка не надається, вважається, що вона надана. Раніше ж надання такої довідки можна було очікувати роками, що не дозволяло ліквідувати підприємство. Скасовується ряд платежів, необхідних сьогодні при ліквідації підприємства. Зауважимо, що принцип мовчазної згоди введений ще в кінці 2009 року. Але на практиці він майже не діє. Не виключено, що після вступу в силу закону ДПАУ та Пенсійний фонд просто ігнорувати дану норму.
   
   
Нам би понеділки узяти і відмінити
   
   
Спростити життя підприємцям покликане скасування свідоцтва про державну реєстрацію юросіб і фізосіб-підприємців, введена законом № 3205-VI від 07.04.2011. Згідно з документом, свідоцтво замінюється випискою з єдиного державного реєстру (ЄДР). З набуттям чинності закону спрощується документообіг, а також зменшуються витрати держави на виготовлення бланків свідоцтв про держреєстрацію. Хоча ці нововведення все ж більш значущі для держави, оскільки захист бланка свідоцтва завжди був і залишається досить витратною. Але є і зворотна сторона медалі. Витяг видається безстроково і не може підтверджувати стовідсотково інформацію про СПД на конкретний момент, в тому числі його найменування, місцезнаходження та ін. Виписка, видана за результатами реєстрації, на відміну від свідоцтва, може і не містити достовірну інформацію, оскільки лише показує стан юрособи на певну дату, і на відміну від свідоцтва, не підлягає заміні у випадку зміни відповідної інформації в реєстрі. Втім, цей недолік частково компенсується наявністю у СПД довідки статистики, в якій міститься актуальна і більш повна інформація, ніж в свідоцтві (наприклад, вказується керівник юридичної особи). Варто зазначити, що скасування свідоцтва про держреєстрацію зажадає змін не тільки в законі, але і в багатьох підзаконних актах. А тому найближчим часом із застосуванням виписок з ЄДР можуть виникати проблеми.
   
   
Але в уряді збираються піти далі і скасувати використання підприємцями печаток. Відповідний законопроект вже розроблений. Це буде наступним етапом для спрощення ведення бізнесу в Україні.  Він дозволить країні піднятися в рейтингу легкості ведення бізнесу Світового банку на декілька пунктів. Передбачається, що законопроект заощадить кожному підприємцю п'ять-сім днів і близько 400 грн, необхідних на отримання печатки. Дана ініціатива в загальному і цілому відповідає міжнародному досвіду. Але в українських реаліях можуть виникнути труднощі. Адже без печатки підприємець не зможе працювати з банком (або доведеться документи завіряти нотаріально, що спричинить за собою додаткові витрати і втрату часу). У разі відсутності печатки у підприємця податково вимагатиметься від нього подання звітності в електронному вигляді з використанням електронного ключа, вартість якого складає більше 100 грн на рік. Печатками в обов'язковому порядку повинні скріплюватися певні договори. Шахрайство в договірній системі присутнє і при наявності печаток, а при їх скасування може ще й зрости. Не викликає сумнівів те, що суди будуть завалені зверненнями щодо визнання договорів недійсними.
   
   
Від PR - до реальних дій
   
  
Всі ці зміни спрямовані на оптимізацію витрат інвесторів, спрощення ведення бізнесу і навіть гармонізацію національного законодавства з європейським. Але це точкове рішення проблем. Це швидше тактичний підхід, а не стратегічний. Причини інвестиційної непривабливості країни і складності започаткування та ведення бізнесу в Україні аж ніяк не в нотаріальному засвідченні або печатках. Вони набагато глибше: незліченні обмеження в сфері валютного законодавства, тотальна корупція, жорстка фіскальна політика, відсутність безпечного механізму використання електронного цифрового підпису, свавілля в оформленні землі і т. д. Тому сьогодні говорити про те, що в Україну вести бізнес стало легше, передчасно. Звичайно ж, дані реформи вирішують деякі проблеми. У той же час вони можуть створити і чимало нових, зокрема збільшення числа рейдерських захоплень. Тепер змінити директора на цікавому об'єкті і вивести його активи стало ще простіше!
  

Коментарі